S

antrifüj Pompalar çok değişik uygulama alanlarında kullanıldıkları için, bütün pompalar için tanımlanmış tek bir genel periyodik bakımdan söz etmek çok doğru değildir. Santrifüj pompanın kullanıldığı uygulama alanına göre, son kullanıcı, periyodik bakım için kendisi bir bakım süreci aralığı tayin etmelidir. Pompanın çalışma süresinin uzunluğu ancak tecrübe ile belirlenebilir.

Pompa ilk çalıştırmadan kısa bir süre sonra bakım için kontrol edilmelidir. Sonraki bakım zamanı biraz daha uzun olabilir. Bu şekilde son kullanıcı kendi uygulama alanı için bir bakım sıklığı tayin edebilir.

Aşağıda sadece tavsiye niteliğinde, çeşitli zaman aralıkları için yapılması gereken periyodik kontrollerden bahsedilmiştir. Genelde bu tavsiyede belirtilen şekilde yapılan bakımlar yeterlidir ve pompanın uzun zamanda zarfında ömrünü uzatır, verimliliğini stabil tutar ve toplam bakım maliyetlerini azaltır. Aynı zamanda, çok daha fazla maliyetli olabilecek arızaların çıkmasını da önler.

Günlük Kontroller; Yatak sıcalıklarını, Yağlama yağına su girme durumunu ve yağ rengini, Keçelerde yağ kaçağını, Sızdırmazlık elemanlarını, Soğutma sistemini,sıcaklığını, Kavitasyon ve yataklarda gürültüyü, Motor amperlerini ve şebeke voltajını kontrol ediniz.

Aylık Kontroller; Yataklara yağ ilavesi yapınız (gerekiyorsa), Yağ göstergesi ve doldurma tapalarını temizleyiniz, Yağ seviyesini gerekli konuma ayarlayınız, Muhafazaları çıkarıp mil ve diğer elemenaları kontrol ediniz, Hizalamayı kontrol ediniz.

Yıllık Kontroller; Kesinlikle uzmanuna bırakınız. Santrifüj Pompa Bakımı Nasıl Yapılır? İşlenmiş yüzeylere korozyon önleyici uygulama yapılır, Pompa yardımcı ekipmalarının (vanalar, yağlama ekipmanları, vb.) temizliğini yapılır, Kaplin bağlantılarını çözerek latikleri ve aşınmaları incelenir, gerekirse yenilenir, Yardımıcı ekipmaların sökerek durumlarını incelenir, Pompayı sökülerek genel incelemeye yapılır ve gerekirse Yataklar, Çarklar, Mil Burçları, Aşınma Halkaları yenileri ile değiştirilir.

Su ve Sondaj Kuyusu işleriniz için, Tekoser Pompa dan teklif almadan karar vermeyin!

shadow