S

ondaj Kuyusu Temizliği; Mevcut su kuyunuzdaki pompanız sökülür, su kuyusunun tabanına güvenli bir mesafe bırakılarak kolon boruları indirilir. Nargile diye adlandırdığımız sistem ile su kuyusunun içerisinde basınçlı hava verilerek kuyu dibinde biriken çamur, balçık, kum, mil gibi su harici madde kuyudan çıkıp temiz su gelinceye kadar devam edilerek kuyu temizliği tamamlanır.

İşlem sonrasında pompa bakımı da yapılarak su pompası tekrar kuyuya indirilir. Yeraltı su seviyesinin zaman içinde düşmesine bağlı olarak temizlik işleminden verim alınamadığı durumlarda olabilmektedir.

Yıkama su ile yapılır. Kuyu tabanına indirilen yıkama takımından pompa ile su basılır. Yıkama takımı aşağı doğru tüm filtre boyunca hareket ettirilir ve kuyudan berrak su gelene kadar bu işleme devam edilir. Kuyunun yıkanması bitip kolon borularından su gelmeye başlayınca inkişaf işlemine başlanır..

Pratikte 5 tip inkişaf yöntemi bulunmakta olup bunlar; Aşırı Pompalama Yöntemi, Yıkama Yöntemi,Pistonla Çalkalama Yöntemi, Basınçlı Hava Yöntemi, Jet Yöntemi dir. En çok uygulanan yöntem “Basınçlı Hava Yöntemi” dir. Bu yöntemde kuyuya kompresörle basınçlı hava verilir. Kuyuda aşırı pompaj işlevi yapan basınçlı hava, suyu dışarı atarken ince malzemeleri de birlikte atar. Özellikle sıcak ve mineralli su sondajlarında, kuyu geliştirmede bu yöntem daha rahat uygulanır.

Su ve Sondaj Kuyusu işleriniz için, Tekoser Pompa dan teklif almadan karar vermeyin!

shadow